KÖZSZOLGÁLATI Tudásportál

Közszolgálati Online Lexikon

A Tudásportál a közszolgálati szaktudás koncentrált gyűjtésének, rendszerezésének és hozzáférhetővé tételének kíván egységes technológiai kereteket biztosítani. Az információ-szolgáltatás lényeges részét képezi a Közszolgálati Online Lexikon, amely alapja az Egyetem képzési és kutatási portfóliójának megfelelő tudományterületek legfontosabb fogalmait tartalmazó fogalomtár. A fogalomtár összefogja a közszolgálat alapját képező legfontosabb szakkifejezések tudományos igényű meghatározását, a kapcsolódó fogalmakat és a forrásokat, ezzel is támogatva az információhoz jutást. A tudástartalmak összeállítása szakértői feladat, amelybe bevonásra kerültek az Egyetem karainak a magasan képzett és nemzetközileg is elismert szakemberei. Több, mint egy éves kutatómunka eredményeként  2018 februárjáig 21 tudományterület közel 2400 tárgyszavát dolgozták ki a szerzők.

Szerzőink:

• Dr. Heinerné Dr. Barzó Tímea Tünde, ÁKK Civilisztikai Intézet
  • Dr. Bathó Gábor, ÁKK Magyar Állam- és Jogtörténeti Intézet
  • Dr. Bauer Lilla Erzsébet, ÁKK Szakigazgatási és Szakpolitikai Intézet
  • Dr. Buskó Tibor László, ÁKK Közszervezési és Közigazgatástani Intézet
  • Dr. Gőcze István, ny. alezredes,  Hadtudományi Doktori Iskola
  • Győrfyné Dr. Kukoda Andrea Etelka, ÁKK Közszervezési és Közigazgatástani Intézet
  • Dr. György István, ÁKK Emberi Erőforrás Intézet
  • Dr. Kovács Éva Margit, ÁKK Szakigazgatási és Szakpolitikai Intézet
  • Kuk Enikő Eszter, Katasztrófavédelmi Intézet
  • Dr. Lehoczki Zóra Zsófia, ÁKK Civilisztikai Intézet
  • Molnárné Balázs Ágnes, ÁKK Alkotmányjogi Intézet
  • Dr. Nagy Barna Krisztina, ÁKK Civilisztikai Intézet
  • Dr. Novoszáth Péter, ÁKK Közpénzügyi Kutatóintézet
  • Dr. Orbán Anna Mária, ÁKK Elektronikus Közszolgálati Intézet
  • Dr. Szabó Máté Csaba, ÁKK Államelméleti és Kormányzástani Intézet
  • Dr. Szakács Gábor, ÁKK Emberi Erőforrás Intézet
  • Dr. Szerletics Antal, ÁKK Államelméleti és Kormányzástani Intézet
  • Dr. Szilvásy György Péter, RTK Rendészeti Jogi és Igazgatási Tanszék
  • Dr. Tálas Péter, Stratégiai Védelmi Kutató Központ
  • Dr. Vértesy László, ÁKK Lőrincz Lajos Közigazgatási Jogi Intézet
  • Dr. Zsolt Péter, ÁKK Közszervezési és Közigazgatástani Intézet

Fogalomtár felépítése:

• Tudományterület / Szakterület
  • Tárgyszó (fogalom)
  • Magyarázat (fogalom leírása)
  • Szinonímák
  • Kapcsolódó fogalmak (olyan fogalmak, amelyek a megértést, vagy a keresést, feldolgozást segítik)
  • Forrás (fogalom elsődleges megjelenése a szakirodalomban, jogszabályokban)
  • Szerző neve (szakértő, aki a fogalmat a lexikon számára kiemelte, a rendelkezésre álló források alapján magyarázatokkal ellátta, utalva a főbb kapcsolódó fogalmakra)

Az információ-szolgáltatás lényeges részét képezi az egységes tezaurusz, beépítve a Tudástár tartalmába.

Tezaurusz felépítése:

• Fölérendelt fogalom
  • Alárendelt fogalom
  • A fogalom egésze
  • A fogalom része
  • A fogalom oksági viszonyai (ok, okozat)
  • Asszociatív fogalom

A Közszolgálati Online Lexikon fogalomtárához kapcsolódó tezaurusz relációk ellenőrzés után felhasználhatók a Tudástárban és a kapcsolódó integrált könyvtári rendszerben, ezzel is megkönnyítve a tudástartalmakban való tárgyszavas keresést.

A tárgyszavak relációinak a kialakítását Bakos Klára az EKKL volt főigazgatója, mint tezaurusz szakértő segítette. A tezaurusz lektori feladatok ellátására Barátné dr. Hajdu Ágnest, az ELTE BTK tanszékvezető habilitált egyetemi docensét kértük fel.

A Közszolgálati Online Lexikon és a Fogalomtár webes alkalmazásokat az Apertus Kft. fejlesztette.

A Fogalomtár tartalmának a folyamatos bővülését és frissítését egy Tudástár Menedzsment Központ felállítása és működtetése biztosítja.

A KÖFOP-2.1.2-VEKOP-15-2016-00001. "A jó kormányzást megalapozó közszolgálat-fejlesztés" című projekt „A közszolgálati szellemi vagyon fejlesztése” című alprojektje keretében egy olyan Közszolgálati Online Lexikon került összeállításra, amelyet a munkájuk során a közszolgálati dolgozók, valamint tanulmányaik során egyetemünk hallgatói is fel tudnak használni, valamint nyitva áll mindenki számára, aki érdeklődik a közszolgálat iránt.

Címkék: tudástár